Unicyklistika

Uners Litoměřice

Jsme sportovní oddíl unicyklistiky v Litoměřicích. Na jednokolkách hrajeme již od r. 2015 unihokej (obdoba ledního hokeje, jen na jednokolce). Pravidelný ténink je vždy ve středu od 18:30 do 20:00 a sobotu od 17:00 do 18:30 v tělocvičně TJ Sokol Litoměřice, Osvobození 17. Název oddílu je odvozen od anglického „UNicycle RidERS“. Aktivně soutěžíme v německé unihokejové lize, kde se v sezóně vydáváme zpravidla 1x měsíčně do moderních hal v Německu (Drážďany, Lipsko, Míšeň, Berlín a další). Možnost hrát v lize má každý z našeho oddílu, nejen ti nejlepší z nás. Kromě tréninku v tělocvičně také organizujeme trialové tréninky venku a vyjížďky do terénu na velkých jednokolkách.

Nábor – máme zájem o chlapce i děvčata, od 6 do 66 let. V případě zájmu přijďte na trénink, doporučuji pro jistotu ověřit konání tréninku na tel. 774824835. Vybavení vám na vyzkoušení a do začátku zapůjčíme. Naučíme vás jezdit na jednokolce, základní triky a unihokej.

Jednokolka (anglicky unicycle) je speciální sportovní vybavení, které je vybaveno pouze jedním kolem a je určeno k jízdě. Šlapací kliky jsou upevněny na náboj kola. Náboj je zpravidla pevný, takže při šlapání otáčíte celým kolem ve směru jízdy. Existují však i jednokolky s volnoběžkou. Jezdec sedí na sedle, které je připevněno k rámu ve tvaru vidličky. Velké jednokolky mohou být vybaveny brzdou i planetovou převodovkou. Vznik a původ se odvozuje od bicyklu s obřím předním kolem a maličkým kolečkem vzadu (tzv. Penny Farthing), kolem roku 1870. Jednokolka se od pradávna používá jako dopravní prostředek, od r. 1980 převládá její sportovní využití, od kondiční jízdy pro zpevnění těla, až po extrémní adrenalinový sport. Jízda na jednokolce je speciálním druhem cyklistiky a nazývá se „unicyklistika“. Unicyklistika je vhodná pro všechny sportovce s trochou trpělivosti naučit se něco nového a užít si nekonečnou zábavu. Jezdit se naučí každý v rozmezí 5 až 15 hodin tréninku. Malým dětem (cca od 6 let) pomáhá rozvíjet motoriku, mozek a odvahu. Odrostlé děti a dospělí se mohou specializovat a vyniknout v disciplínách, jako je trial, flatland, street, freestyle, unihokej, cross-country, enduro, downhill). Od r. 1984 se 1x za dva roky koná jednokolkařská „olympiáda“ Unicon.


Tel.: 774 824 835

Create your account